Prowadząc swój beauty biznes, zapewne wiesz, jak ważna jest sprzedaż nie tylko zabiegów pielęgnacyjnych, czy upiększających, ale także kosmetyków, które oferujesz.

To zadanie najczęściej przypada recepcjonistce, która zarządza całą obsługą oraz dba o profesjonalny kontakt z klientem, opiekując się z nim już od przejścia progu Twojego salonu.

Dlatego tak ważne jest, abyś pamiętała o odpowiednim wyszkoleniu swojego pracownika, który znajduje się na recepcji. Jak zatem sprzedawać więcej i skuteczniej?

1

Sprawdzaj wiedzę recepcjonistki

To niezwykle ważna osoba w Twoim biznesie, która ma pierwszy kontakt z Twoimi klientami i to od niej w dużej mierze zależy, czy sprzedaż zostanie sfinalizowana, czy nie. Czy klient skorzysta z zabiegów, czy nie, czy zakupi dodatkowe produkty, czy też nie. Dlatego też recepcjonistka powinna mieć dużą wiedzę na temat oferowanych kosmetyków. Klienci często zadają pytania, dopytują o składniki i działanie poszczególnych produktów.

Oczywiście może zdarzyć się, że Twój pracownik nie będzie znał odpowiedzi na zadane pytanie, ale również w tym przypadku powinien wiedzieć jak się zachować, by wyglądało to profesjonalnie i naturalnie. Być może będzie musiał skonsultować się z kosmetologiem lub zaczerpnąć wiedzy z innych źródeł. Warto w takim przypadku po prostu informować klienta, że otrzyma odpowiedź w niedługim czasie np. mailowo, jeśli nie jest możliwe uzyskanie informacji w krótkiej chwili.

2

Sprawdzaj wiedzę kosmetologów, fryzjerów

Dbaj również o swoją wiedzę, jeśli sama jesteś kosmetologiem i obsługujesz klientów. Sprzedaż kosmetyków nie leży tylko po stronie recepcjonistki, lecz zaczyna się jeszcze podczas trwania zabiegu. To wtedy kosmetolog, kosmetyczka, fryzjer mają szansę na szczerą rozmowę z klientem, dokładne zbadanie jego skóry, zadanie pytań odnośnie domowej pielęgnacji lub jej braku i zaproponowanie najlepszych rozwiązań. Świetnie sprawdza się naturalna rozmowa w oparciu o typ klienta.

Wtedy będziesz dokładnie wiedzieć, w jaki sposób prowadzić konwersację i na co zwracać uwagę. Nie chodzi o nachalną reklamę i próbę przekonania klienta, że musi kupić coś po zabiegu, ale o Twoją troskę, jako specjalisty, który chce by efekty zabiegu utrzymały się jak najdłużej. Możesz opowiedzieć o tym, co będzie najlepsze dla skóry klienta, jakich składników powinien unikać, a które z nich będą miały zbawienny wpływ na kondycję jego skóry.

Przeczytaj również:

Warto poza proponowaniem produktów profesjonalnych, podać kilka wskazówek odnośnie domowych sposobów na pielęgnację. To wzbudza zaufanie i sprawia, że klient czuje się swobodnie. Nie ma wtedy wrażenia że kosmetyczka chce mu coś za wszelką cenę wcisnąć, lecz autentycznie troszczy się o jego dobro i chce mu zaoferować sprawdzone, idealnie dobrane do jego potrzeb produkty.

3

Dawaj próbki

Kosmetyki profesjonalne, które oferują salony beauty są z reguły droższe, niż te drogeryjne. Ale ma to swój uzasadniony powód. Są to produkty bardziej bogate w odżywcze składniki, skoncentrowane, o silnym i efektywnym działaniu. Warto to wyjaśnić klientowi, aby miał świadomość, że za ceną kryje się coś więcej. Musisz też być gotowa, że nie każdy klient od razu będzie gotowy do zakupu pełnowymiarowego produktu. Niech to Cię nie zniechęca! Zaproponuj mu próbkę i przy kolejnej wizycie wróć do tematu. Wtedy już będzie Ci znacznie łatwiej zachęcić go do zakupu.

Przeczytaj również:

4

Promuj swoje produkty

To bardzo ważny punkt. Informuj o swoich produktach i korzyściach płynących z ich użytkowania na swoich profilach w mediach społecznościowych, czy na stronie internetowej. Reklamuj nie tylko swój salon i usługi, ale także kosmetyki. Zrób piękne zdjęcia, obudź w sobie trochę kreatywności.

Kobiety kochają kosmetyki. Jeśli podasz im rzeczowe informacje w odpowiedniej formie i z użyciem języka korzyści, uwierz mi, że wiele z nich zainteresuje się Twoją ofertą. Możesz też uruchomić wysyłkę online. Wtedy będziesz w stanie sprzedawać swoje kosmetyki na wielką skalę, nie ograniczając się jedynie do najbliższych lokalizacji.

5

Eksponuj produkty w odpowiedni sposób

Kosmetyki, które chcesz sprzedawać w swoim beauty salonie powinny być odpowiednio wyeksponowane. Wszyscy lubimy to, co piękne, ładnie oświetlone, ułożone z ładem i precyzją.
Pamiętaj o tym, wybierając miejsce na swoje salonowe produkty. Pogrupuj je na odpowiednie kategorie tak, aby klient łatwo odnalazł to, co go interesuje np. dla cery suchej, problematycznej, tłustej.

Warto też pomyśleć o tym, aby produkty, które się wzajemnie uzupełniają były blisko siebie np. krem, tonik i płyn micelarny albo szampon, odżywka, serum. Wtedy klient podświadomie będzie dostrzegał zestawy, które warto mieć, by kompleksowo zadbać o swoją skórę i swoje piękno.

Wskazówka: dobrym sposobom jest umieszczanie produktów od najtańszych, do najdroższych – od lewej do prawej. Klient najczęściej przegląda półki tak, jak czyta książkę, zatem dzięki takiemu rozmieszczeniu kosmetyków istnieje szansa, że przejrzy ich więcej, niż wtedy gdy w pierwszej kolejności dostrzegłby najdroższy produkt. Najlepsze półki to te na wysokości wzroku.

6

Organizacja, analiza i optymalizacja biznesu Beauty

To kolejny sposób, dzięki któremu nie tylko budujesz wizerunek, ale także zwiększasz świadomość swoich klientów. Wysyłaj im maile poradnikowe, w którym podsuwasz różne metody na poradzenie sobie z problemami skórnymi, a przy okazji rekomenduj kosmetyki, które są profesjonalne i skuteczne i nie tylko dbają o skórę ale także podtrzymują efekty zabiegu.

Jeśli po zabiegu klientka nie zdecydowała się na zakup kosmetyków, przed opuszczeniem Twojego salonu możesz przekazać jej informację, że na maila prześlesz jej wskazówki, które będą pomocne przy dbaniu o skórę i przypomnisz o pielęgnacji, jaką powinna stosować. W takim mailu możesz ponownie ukazać jej cudowne właściwości kosmetyków, które są dostępne w Twoim salonie i które może w każdej chwili zakupić. Klienci często potrzebują trochę czasu do namysłu i przy kolejnych wizytach decydują się na zakup, bo są już do tego „przygotowani”.

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie wskazówki okażą się dla Ciebie pomocne.
Życzę Ci jak największej sprzedaży nie tylko zabiegów ale również produktów, które masz do zaoferowania. Pamiętaj, aby zawsze stawiać na relację i podtrzymywanie kontaktu ze swoimi klientami poprzez maile, smsy, programy lojalnościowe, dni otwarte, specjalne rabaty. Dzięki temu zbudujesz wizerunek eksperta, nawiążesz wyjątkową więź ze swoimi klientami opartą na przyjaźni i zaufaniu, a wtedy będzie Ci znacznie łatwiej sprzedawać dodatkowe produkty.

Co dalej?

Chcesz dołączyć do Beauty Coach Academy?

Zainwestuj w siebie, swój rozwój i swój biznes. Nie czekaj dłużej!

Zadzwoń do nas: + 48 795 008 408

Napisz: styl@justynabielenda.pl

Dowiedz się, jak zrobić ten pierwszy krok, by zmienić swoje życie!

Wypełnij formularz zgłoszeniowy – BIELSKO-BIAŁA, GDAŃSK, WARSZAWA, ONLINE >>> klik

Więcej info beautyrozwoj.pl